A leggyorsabb állatok alternatív listája - nem a futásban kiemelkedő állatokról lesz szó, hanem olyan teremtményekről, amelyek bizonyos testrészeiket olyan gyorsan tudják használni, mint senki más. Hallottál már például a csápos-halról, amely hihetetlen gyorsasággal szippantja be áldozatát?
Az ökológiai elmélet egyik alapköve az, hogy minden szervezetnek meg kell legyen a maga menedéke. A túlélés érdekében a szervezetnek rendelkeznie kell legalább egy olyan képességgel, amellyel más lények nem. Vessünk egy pillantást néhány olyan állatra, melyek képesek nagy sebességgel használni bizonyos testreszeiket, így jutva valódi előnyhöz. Tekintsük ezt a leggyorsabb állatok alternatív listájának - ahol nem a gepárd áll a figyelem középpontjában.
A nagy sáskarák
Ez a színes rákfajta rendelkezik egy nagyon különleges mellső végtag-párral, melyet ragadozó karmoknak neveznek. Ezek a zsákmány elfogására specializálódott végtagok, segítségükkel hihetetlen gyorsasággal tud ütést mérni bármire, még az üvegakváriumot is össze tudja törni velük.
Gyors ütést mér bármire.
Az óriás pálmaszalamandra
Ez a közép-amerikai kétéltű képes a legerősebb izomerő-kifejtésre az állatok birodalmában - a nyelvét használva. Az óriás pálmaszalamandra több mint 18 000 watt/kg-nyi izomerőt képes kibocsátani, amikor hihetetlen sebességgel kiölti nyelvét, hogy elkapja a gyorsan mozgó rovarokat. Egyes fajoknak testhosszuk 80%-át kitevő nyelvük van.
Nyelvöltésben a leggyorsabb.
A vándorsólyom
A világszerte megtalálható vándorsólyom rendkívül hatékony vadász, és egyike a Föld leggyorsabb teremtményeinek. Repülési sebessége elérheti a 322 km/órás sebességet is, amikor el akar kapni egy másik madarat. A sólyom elég nagy ahhoz, hogy prédái varjak, szarkák, dolmányos varjak vagy csókák legyenek.
Egyike a leggyorsabb állatoknak.
Az Anna kolibri
Mint a legtöbb kolibri, az Anna kolibri is hihetetlenül gyorsan másodpercenként 50-szer tudja szárnyait csapkodni. Ez olyan gyors, hogy az emberi szem nem is képes megkülönböztetni az egyes csapásokat. Ezt kicsi testméretük, gyors szívverésük és magas tetshőmérsékletük teszi lehetővé. E speciális életmód hátránya azonban az, hogy egész napon át tízpercenként kell étkezniük.
Másodpercenként 50 szárnycsapás.
A szitakötő
A szitakötő az egyik leggyorsabb ismert rovar, a közönséges zöld Darver-szitakötő sebessége eléri a megdöbbentő 100 km/órát is. Még a legegyszerűbb szitakötőfajták is elérik az 50 km/órás sebességet. Mind a négy szárnyát képes egymástól félig függetlenül mozgatni, a gyorsaságnak más rovaroknál ismeretlen fokát érve el ezzel. A szitakötő megfordul, egy helyben lebeg vagy irányt változtat a levegőben. Ez megfelel természettörténetének: az ő menedéke az, hogy rendkívül speciális vadász.
Az egyik leggyorsabb rovar.
A csáposhal
A barnássárga jelleg bizonyára jellemző a Cophiiformes rend bizonyos tagjaira - ők a híres ördöghalak. De a csápos-hal e megkülönböztetett család még bizarrabb tagja. Vegetáció-szerű csápokkal (spinula) borítva, a csápos hal nem olvad bele a környezetébe, hogy észrevétlen maradjon, hanem hasonlít potenciális áldozatának ételére. Ha kisebb halak megközelítik, hogy harapjanak belőle, a csápos-hal azonnal bekapja őket, olyan gyorsasággal, hogy az emberi szem gyakran nem is tudja követni. A csápos-hal olyan gyorsan mozgatja állkapcsát, hogy szívóhatás jön létre, és behúzza a vizet a zsákmánnyal együtt tátongó szájába.
Áldozatainak eledelére hasonlít.
A tüskésfarkú leguán
Bár a hidegvérű állatok, mint a gyíkok, nem a gyorsaságukról híresek, a közép-amerikai tüskésfarkú leguán képes elérni a 32 km/órás sebességet - ez rekord a hüllőknél. Aktív természetük hatással van vérmérsékletükre is, mivel közismerten agresszívek az emberekkel szemben. Ez kölcsönös, mert az emberek gyakran vadásszák a leguánokat, mint élelmiszerforrást, életterük egész tartományában. A tüskés-farkú leguán veszélyeztetett állat.
Elérhetik a 32 km/órás sebességet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése