2012. június 24., vasárnap
Tularémia-Ritka betegség
Sem a tisztán tartott házinyúl,sem a macska nem jelent veszélyt.
Az interneten időnként fel fel bukkan egy egy állatról emberre terjedő betegség témája,amely leginkább csak arra jó,hogy rémítgesse az embereket.
Nem kívánva kisebbíteni a veszélyt,de le kell szögezni,hogy ezek az írások gyakran elfelejtik megemlíteni,hogy a tárgyalt betegség mennyire gyakori és mekkora annak a kockázata,hogy az ember valójában megkapja.
Nos,ilyen betegség a Tularémia,amely "embert is fertőz az nyári cicabaj" címmel került fel a világhálóra.A cím máris félrevezető,hiszen azt sugallja,hogy a "nyári cicabaj" nyaranta fellépő,létező veszély "a macska és kutya egészségvédelme" című,dr.Horváth Zoltán szerkesztette szakkönyv szerint a Tularémia Magyarországon kutyák és macskák körében "szórványosan",viszont macskák esetében pedig "kivételesen" fordul elő.
A Tularémia egy ritka bakteriális fertőzés,amelyet madarak,emlős állatok és emberek is megkaphatnak,Hívják nyúl-láznak is.A betegséget kiváltó baktériumnak,a Francisella Tularensis-nek két törzse ismeretes,az A- és a B-törzs is kiválthat betegségeket a macskában.Az A-törzs ember esetében súlyosabb állapotot idéz elő,mint a B-törzs.A kutyák akkor fertőződnek,amikkor a tél végén legyengült,beteg mezei nyulakat vagy kis rágcsálókat megölik és felfalják.
A fertőzést ízeltlábúak:
-kullancsok,
-bolhák,
-tetvek,
-szúrólegyek stb. is terjeszthetik.Írja a szakkönyv.
A kutyák ellenállóbbak a baktériummal szemben,mint a macskák.
A fertőzött macska tünetei:
-láz,
-megnagyobbodott nyirokcsomók,
-gennyes szem és orrfolyás,
-bőrkiütés...a máájban és a lépben is gennyes tályogok alakulhatnak ki,ez utóbbiak hatására az állat legyengül és a végén elpusztulhat.
A fiatal állatokat jobban fenyegeti a betegség,amely megfelelő diagnózis felállításakor antibiotikumokkal gyógyítható.A legjobb a megelőzés:a kullancs és a bolha elleni védekezés.A szabadba kijáró macska akkor kerül veszélybe,ha olyan környéken vadászik kisebb rágcsálókra,és eszik esetleg a betegségben elhullott nyúlból,amely terület ezzel a baktériummal fertőződött.
Emberek esetében a fertőzés módja a kullancs csípés,illetve a beteg macska,illetve a fertőzött nyúl testnedveinek az emésztő rendszerbe jutása (ez utóbbi kézmosással és a szokásos higiéniai elővigyázatossági intézkedéaekkel megelőzhető).
Az emberben jelentkező tünetek:
-kullancs csípés útján szerzett fertőzéskor:megnagyobodott nyirokcsomók,
-szájon át történő fertőzdés esetén hasfájás,hányás,hasmenés.
A lappangási idő mindkét fertőzési mód esetében kb. 3 nap.
Arra is emlékezni kell,hogy a fagyasztott nyúl húsban 3 éven át is túlél a baktérium.A vadnyúlra vadászok figyelmét arra érdemes felhívni,és arra is,hogy a nem kellően átsütött nyúlhús fogyasztása,a fertőzött nyúlhússal történő érintkezés (főzés közben például) is okozhat fertőzést,ez esetben nem a macskáét,hanem az emberét.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése