2012. június 24., vasárnap

Szépség és szenvedés – avagy mit kell tudni az állatkísérletekről?

  Amikor megveszed kedvenc samponodat, tusfürdődet vagy körömlakkodat, gondoltál-e már arra, vajon hány ezer állatnak kellett az életét adnia érte? Sajnos a legtöbb általunk ismert és használt kozmetikai és háztartási cikket állatokon kísérletezték ki, leírhatatlan szenvedést okozva nemcsak patkányoknak és egereknek, de igen nagy számban nyulaknak, tengerimalacoknak, hörcsögöknek, kutyáknak, macskáknak, madaraknak, majmoknak, juhoknak, lovaknak és malacoknak egyaránt.
A PETA (People for Ethical Treatment of Animals) felmérése szerint az állatkísérletek 63%-a hadászati célból történik, 31%-át használják fel kozmetikai célokra, és csupán 6%-uk szolgál gyógyászati célokat.
Számtalan állatkísérletes kutatás azonban tudományos szempontból teljességgel hasznavehetetlen, csak az üzleti cél és a személyes nyereségvágy vezérli. Csakugyan szükség van még több kozmetikumra és háztartási termékre? És legfőképpen, szabad-e érezni és szenvedni képes élőlényeket jogaiktól megfosztva, tárgyként kezelni?

RÖVID ISMERTETŐ A KOZMETIKAI CÉLÚ KÍSÉRLETEKRŐL
  A laboratóriumokban a kísérleti állatokat hónapokon keresztül szűk ketrecekben tartják, s előfordul, hogy az állat még csak nem is a kísérletek következtében pusztul el, hanem a rossz tartási körülmények miatt. A kísérletek megkezdése előtt az állatokat elnémítják hangszálaik átvágásával. A tesztek nagy részét ? 63%-át - altatás és mindenfajta érzéstelenítés nélkül végzik, 22%-át pedig csak helyi érzéstelenítéssel.
A vegyszereket többféle módon juttatják az állatok szervezetébe. Szájon keresztül kényszeretető cső vagy fecskendő segítségével kerül az állat gyomrába a tesztelendő anyag (púder, hajfesték) a másik megoldás, hogy a táplálékhoz keverik azt. Más esetekben vegyi anyagok gőzeit lélegeztetik be az állatokkal inhalálókamrában vagy lélegeztető készülék segítségével. Bőrtoxicitási vizsgálatokban a csupasz bőrre viszik fel a maró vegyszert, a cél, hogy megállapítsák az elpusztuláshoz szükséges bőrpenetrációt. Nyúl, majom, kutya nemi szervét - mint "jól reagáló" területet - illetve nyers húsukat is kezelik a különböző szerekkel. Albinó nyulak szemébe csöpögtetik pl. a tesztelendő sampont, ezek az állatok ugyanis nem tudják azt kimosni könnyfolyadékukkal (Draize-teszt). Az állatokat a kísérletek során nagyfokú stressz éri, a különböző tesztanyagok hatására pedig görcsök, erős fájdalmak, rohamok, remegés, hányás, a szem, az orr, vagy a nemi szervek vérzései, nehezített légzés, bénulások jelentkeznek. Az állat végül akár több hetes szenvedés után teljesen eltorzulva, rettenetes fájdalmak között leheli ki a lelkét.

VAJON MEGBÍZHATÓAK-E AZ EREDMÉNYEK?
  Napjainkban egyre több orvos vonja kétségbe az állatkísérletek megbízhatóságát és szükségességét. Éppen állatkísérletekkel igazolták ugyanis, hogy egy adott anyagra az egerek 6o%-a másképpen reagál, mint a patkányok, holott a két faj biológiailag meglehetősen közel áll egymáshoz. Miután a különböző fajok eléggé eltérő módon "válaszolhatnak" valamely tesztanyagra, igen nehéz bármiféle - az emberre nézve is - helytálló következtetést levonni az eredményekből. Az ember számára hitelesek csakis az emberi szöveteken, sejteken végzett tesztelések lehetnek. Így fordulhat elő, hogy egy emberre pozitív hatású szer tesztelését leállítják, mert az állatkísérletek során az nem vált be, ugyanakkor emberi tesztelésre kerülnek olyan toxikus - azaz mérgező - anyagok, melyek az állatkísérletek során nem mutattak semmiféle káros hatást. Néhány példa a probléma érzékeltetésére: az arzén közismert méreg az emberre nézve, a sün és a juh szervezete viszont immunis rá. A penicillin az állatoknak azonnali halált okozott a kísérletek során, emberek ezreinek az életét mégis a penicillin mentette meg. A történelem egyik súlyos gyógyszerkatasztrófája volt a várandós nőknek adott thalidomide hatóanyagú nyugtató esete (Contergan-tragédia), a "kipróbált" gyógyszer hatására több tízezer gyermek vált nyomorékká. A laboratóriumi állatok nem csak az emberi szervezetet nem képesek modellezni, de még az ugyanolyan fajú, de normál körülmények között élő egészséges, vagy beteg állatokat sem.

ALTERNATÍV MÓDSZEREK
  Ma már számos, az állatkísérleteket helyettesítő alternatív módszert ismerünk, melyek valóban szigorú kritériumok szerint ellenőrzött (validált) eredményt adnak, gyorsabbak, lényegesen hatékonyabbak és sok esetben olcsóbbak az állatokon végzett teszteléseknél.
Néhány alternatív módszer felsorolása példaként:
- sejt-, szövet- és szervtenyészetek használata állatok helyett
- számítógépes szimulálás (modellezés) és számítógép alkalmazása, mint adatbank
- boncolás és biopszia (mintavétel)
- mikroorganizmus-tenyészet használata
- klinikai és járványügyi tanulmányok végzése embereken
- statisztikák használata stb.

MIT TEHETSZ TE? 
  Vásárolj állat-és környezetbarát termékeket! Ezek közül sok egyáltalán nem tartalmaz semmilyen állati eredetű anyagot. Nem drágábbak a többinél, sőt számos közülük olcsóbb is és ugyanolyan jó a minőségük. Sajnos a kereskedelmi forgalomban lévő kozmetikumok valamennyi alkotórészét (több, mint 8ooo anyagot) állatokon tesztelték. Ugyanakkor vannak olyan gyártók, amelyek újabb kísérleteket nem támogatnak, csak a már korábban tesztelt és engedélyezett alapanyagokat használják fel termékeikhez. Ezek a kozmetikai gyárak vállalták, hogy nem végeznek, végeztetnek és finanszíroznak állatkísérleteket, illetve nem vásárolnak olyan beszállítóktól, amelyek állatokon tesztelnek.

  A legismertebb állatokon TESZTELT kozmetikumok: Johnson & Johnson termékek (Clean and Clear, Neutrogena stb.)
L’Oréal U.S.A. (Giorgio Armani, Maybelline, Vichy stb.)
Procter & Gamble (Max Factor, Oral-B, Pantene, Gillette, Tide, Jar mosogatószer stb.)
Unilever (Axe, Dove, Lever Bros., Suave, Sunsilk, Amodent stb.)
Colgate-Palmolive Co.
baba-termékek,
OFF!,
Blend-a-med, Blendax, Blend-a-gum, Blend-a-dent,
Old Spice,
Camay,
Kamill,
Pampers,
Always, Alldays,
Tempo,
Bess,
Oil of Olaz, ,
Head & Shoulders,
Pantene Pro-V,
Vidal Sassoon Wash & Go,
Mennen dezodor,
Speed Stick dezodor,
Secret dezodor
Kleenex,
Cover Girl make up,
Crest fogkrém,
Bounty papírtörlő,
Shamtu,
Wick,
Hugo Boss férfi parfümök és testápolószerek, Laura Biagiotti, Otto Kern, Giorgoi Beverly Hills férfi és női parfümök és testápolószerek,
Clorox, Ultra, Vanish, Ajax, Henkel, Ariel, Lenor, Meister Proper

  Néhány állatokon NEM TESZTELT kozmetikum – csak a példa kedvéért: Avon termékek, Oriflame termékek, DM termékek, Ilcsi kozmetikumok, Tesco termékek, Tulasi termékek, Nivea

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése