Aki úgy dönt, hogy állatot tart, annak sok mindenre kell figyelnie. Az állat számára a legfontosabb a megelőzés. Helyes táplálással, az állat biológiai igényeinek megfelelő tartással, a tartási hely rendszeres tisztításával, takarításával már nagyon sokat tettünk állatunk érdekében. A rendszeres oltások, bolhátlanítás és féregtelenítés segíti az állat védekező rendszerét, hogy a környezeti hatásoknak minél jobban ellenálljon.
A felelős állattartás állategészségügyi szabályai:
1. Állatorvos, állatorvosi rendelő címének, telefonszámának rögzítése.
Bármikor bekövetkezhet olyan esemény, amikor az állat élete azon múlik, hogy mennyi idő alatt jutunk el vele az állatorvoshoz. Ha a saját orvosunk nem elérhető 24 órában, vagy a nyaralás ideje alatt nincs helyettesítés, akkor jó, ha tudjuk, hol van legközelebb 24 órában működő rendelő. Az éves oltásokon túl célszerű az állatot félévente egy általános vizsgálatra elvinni, mert lehet, hogy mi nem látunk semmit, de az állatorvos olyan jeleket is észlelhet, melyek előttünk rejtve maradtak. Egy daganatot, ekcémát időben diagnosztizálva meg lehet kezdeni a kezelést és ezzel akár az állat életét menthetjük meg. Rendszeres vizsgálattal elejét vehetjük egy nagyobb baj kialakulásának.
2. Az állatot rendszeresen féregtelenítjük, bolhátlanítjuk, időben gondoskodunk a szükséges védőoltásokról.
A felelős gazda ivartalanítással előzi meg a felesleges szaporulat kialakulását. Ez az egyetlen biztos és egészségügyi szempontból is a legmegfelelőbb módja annak, hogy megelőzzük olyan kölyökállatok születését, melyek gazda hiányában az utcán végeznék. Ha észrevesszük, hogy szuka kutyánk vagy nőstény macskánk vemhes és úgy döntünk, hogy megtartjuk és becsületesen felneveljük a kölyköket akkor már a vemhes állat megfelelő gondozásával sokat tehetünk azért, hogy egészséges kölyökállatok szülessenek.
Vemhes állat gondozása
A vemhesség félidejében ajánlatos a féregtelenítés és ennek megismétlése a várható ellés előtt 1 héttel. A kutya bélférgei közül elsősorban az orsóférgek azok, melyek veszélyt jelentenek az újszülöttek számára, hiszen lárváik még a méhben (un. intrauterin) vándorlás révén illetve szoptatáskor a tejen keresztül is eljuthatnak a kölykök szervezetébe. A korai fertőződés súlyos görcsös tünetek közötti elhullást is eredményezhet az alomban, de mindig fejlődésben való visszamaradás, emésztési zavarok az újszülöttek bél parazitózisainak következményei. Egyes bélférgek az emberre is veszélyesek lehetnek, tehát saját és környezetünk érdeke is kedvenceink rendszeres féregtelenítése! Az újszülöttek megfelelő immunitásához, vitalitásához szükséges, hogy az anyai szervezet kellő mennyiségű anyai eredetű ellenanyagot (antitestet) adjon át a magzatnak, illetve a tejjel az újszülöttnek. Az ellés utáni első 24 órában a termelődő tej (föccstej) különösen gazdag ezekben az ellenanyagokban és a kölyök bélnyálkahártyája az élet első kb. 24-36 órájában képes ezeket változatlan állapotban a vérkeringésbe átengedni. Az, hogy az anyai szervezet milyen gazdag ezekben az ellenanyagokban, az többek között függ az anyaállat védőoltásaitól. Ha a gazda már az anya oltásait is elhanyagolta, akkor sokkal nagyobb az esélye a gyenge, rossz immunrendszerű kölyköknek. Az anya azonban nemcsak a védőoltások révén kialakult ellenanyagait adja át a magzatoknak ill. újszülötteknek, hanem mindazokat, amelyek a közvetlen környezetében élő kórokozók ellen termelődtek. Ezért nem szabad a vemhes állatot a várható elléshez két héten belül új helyre, kennelbe szállítani, mert akkor már nem lesz ideje az új környezethez „áthangolódni” és a kölykök védtelenek lesznek. Az anya és a születendő kölykök érdekében adhatók immunstimuláló szerek, de ezek adagolása a vemhesség utolsó harmadában lehetséges, csak állatorvos ajánlásával és felügyelete mellett alkalmazhatóak.
A vemhes szuka emelt tápanyagellátásra csak a vemhesség 6. hetétől szorul. Elsősorban fokozott energia és fehérje igény jelentkezik. A táplálék növelése fokozatosan történjen, 10 %/hét ütemben, úgy, hogy az ellés idejére elérje a normál adag másfélszeresét. Nagy anyagforgalmi változás a tejtermelés és szoptatás idején jelentkezik, ez komoly próbatétel a szuka szervezete számára, ezért a szoptatás első hetében a normál adag 1,5-szeresét kell elfogyasztania, majd 2-3 héttel a szülés után, a tejtermelés csúcsán a 3,5-szeresét kell felvennie, hogy fedezze a tejtermelés és a saját szervezet tápanyag és energia igényét.
Kölyökállatok immunizálása
Az orsóféreg lárvák minden jól tartott, egészséges szuka emlőtelepeiben jelen vannak, ezért a korai féregtelenítés az ajánlott. 3 hetes korban kell először alkalmazni, majd 5 hetes korban megismételni. A Féregtelenítő készítmények hatásideje nem hosszú, csak az alkalmazáskor a szervezetben lévő petéket pusztítják el, ezért szükséges időben az ismétlés. Így az anyától történő elválasztás idejére már olthatók a kölykök.
Javasolt oltási program kölyökkutyáknak:
6 hetes kor: parvo vírus elleni védőoltás /P/
8 hetes kor: kombinált védőoltás /DHPL vagy DHPPi/
10 hetes kor: coronavírusos bélgyulladás elleni védőoltás /C/
12 hetes kor: kombinált védőoltás + corona vírus elleni együtt
14 hetes kor: veszettség elleni immunizálás /R/
17 – 29 – 41 hetes korban: féregtelenítés
42 hetes kor: veszettség elleni védőoltás ismétlése
A szervezet védekező rendszerének a megfelelő válaszhoz időre (kb. 10-12 nap) van szüksége, ezért javasolt két hetente oltatni az állatot. Csak egészséges állat oltható. Ha a kölyök 6-8 hetes korban kerül hozzánk, akkor is a féregtelenítéssel kell kezdeni, s oltani csak kis idő után, amikor már megszokta a helyét. Kutyánk sétáltatását, kutyaközösségbe vitelét először a harmadik (fertőzött területen a negyedik) oltást követő 1 hét múlva kezdjük meg.
Évenkénti ismétlő oltás az immunrendszer „emlékezetének” fenntartására
Ha a kölyökállat a védőoltásoknak köszönhetően erős immunrendszerrel rendelkezik, akkor évente egyszer kell az oltást megismételni, ekkor a veszettség elleni oltóanyagot és a kombinált védőoltást egyben megkaphatja. A féregtelenítés elvégzése 3 havonta javasolt, a biztos megelőzés érdekében, hiszen az állat rendszeresen kijár, találkozik más állatokkal, illetve a gazdi is hazavihet féregpetéket pl. a cipőjén. A megelőzés sokkal olcsóbb és az állatnak sem jár fájdalommal, nem igényel hosszas kezelést, mint egy esetleges megbetegedés.
A kutyákról elmondottak fő vonalakban a macskákra is érvényesek, a rendszeres féregtelenítéssel, bolhátlanítással, védőoltásokkal egészségesebb lesz a cicánk.
Javasolt oltási program macskáknak:
8 hét: féregtelenítés
9. hét: kombinált oltás (fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző orr- és légcsőgyulladás ellen)
11. hét: fertőző fehérvérűség (leukózis) elleni oltás
13. hét: veszettség elleni oltás
Féreghajtás 3 havonta, emlékeztető oltás évente.
3. Az állat helyét tisztán tartjuk, rendszeresen takarítjuk, az ürüléket frissen összeszedjük.
Idővel ugyanis az ürülék szétporlad, szétesik, és ha benne féregpeték voltak, akkor azok a talajba sodródnak, nagyobb területre szétszóródnak. Míg ha az ürüléket egyben összeszedjük, akkor vele együtt eltávolítjuk a féregpetéket is. Környezetünk féregpetékkel való terheltsége így szorítható vissza. Ha ezt nem tesszük meg, akkor mi magunk járulunk hozzá állatunk visszafertőződéséhez. A féregpeték hosszú ideig életképesek, ezért tilos a kutyákat homokozókba, játszóterekre bevinni, mert ott az ürülék szennyezésével a kisgyerekeket veszélyeztetjük.
4. A helyes táplálással sok betegség kialakulása megelőzhető.
A megfelelő táplálék biztosítja az egészséges fejlődést, az egészséges szőrzet kialakulását, az állat ellenálló képességének szinten tartását. Az egyoldalú táplálék hiánybetegségekhez vezet. A helyes tápláláshoz tartozik, ha figyelünk az egészséges szájhigiénére, rágócsontokkal, készítményekkel előzzük meg a fogkő kialakulását. A nem megfelelően elkészített táplálék is okozhat gondokat. Létezik egy olyan betegség, melyet a fertőzött sertéshússal kaphatnak meg a kutyák-macskák. Ez az Aujeszky-betegség, melyet álveszettségnek is hívnak. Sertéshúst vagy belsőségeit kizárólag főzve vagy sütve adjuk kedvenceinknek. Sertés- és vaddisznóhúst nyersen etetni nem szabad! Megbízható vakcinás védelem nem áll rendelkezésre. A látszólag egészséges sertésben is jelen lehet a kórokozó. A kutya vagy macska ha beteg állat húsából nyersen eszik, akkor 3-4 napon belül jelentkeznek nála – az elsősorban idegrendszeri – tünetek. A megbetegedett állat 1-2 nap alatt elhullik.
5. Amit a törvény előír
A 164/2008. (XII.20.) FVM rendelet pontos előírásokat tartalmaz az állattartó felé. A legfontosabbak:
A kutyák veszettség elleni védőoltása továbbra is kötelező, melynek költségeit az állat tulajdonosa viseli.
Három hónapos életkor után 30 napon belül, majd 6 hónapon belül, ezt követően évente kell beadatni.
Az oltási könyvet közterületen a gazdának magánál kell tartania, a kutya továbbadása esetén az iratot is köteles vele adni.
Egyedileg sorszámozott kisállat egészségügyi (oltási) könyvvel kell, hogy minden kutya rendelkezzen. Kivételt képez ez alól a nemzetközi állatútlevél, amely – szintén regisztrált közokiratként – teljes mértékben helyettesíti a régi és az új egészségügyi könyveket.
A 2008. évi XLVI. Törvény értelmében az állatvédelmi vagy az állategészségügyi hatóság bármikor ellenőrizheti, hogy a kutyája veszettség ellen megfelelően van-e oltva. Ha valakinél az oltás elmaradását észlelik, akkor a büntetés 75-225 000 Ft között lehet. A kutyák veszettség elleni kötelező védőoltása alapvetően az ember egészségvédelmét szolgálja. A betegség megelőzhető a védőoltással, de ha már kialakult, akkor gyógyítani nem lehet. A betegség vírusa minden emlősállatra – beleértve az embert is! – veszélyes. A betegség továbbadásához a legkisebb harapás is elég, tehát a kistestű kutyák ugyanolyan veszélyesek, mint a nagyok. A betegség a harapás útján a fertőzött kutya nyálával terjed, a legkisebb bőrsérülés is elég, hogy a vírus bejusson az adott szervezetbe. Ép bőrön keresztül a vírus nem tud a szervezetbe jutni.
Az állatról emberre terjedő betegségek elleni védekezésként született 81/2002. (IX.04.) FVM rendelet előírja, hogy veszettség elleni védőoltással egyidejűleg a kutyákat széles hatású féregellenes készítménnyel is kezelni kell, ami tabletta beadását jelenti. Talán nem közismert, hogy a kutya közvetítésével az embert is fertőzni képes élősködők az emberben más fejlődési utat választanak, mint az eredeti gazdában. Ezért a fertőződés tényének már a megállapítása sem egyszerű, a kezelése pedig még kevésbé. A kutya (és a macska) belső parazitáktól való mentesítése viszont jól megoldható, viszonylag egyszerű feladat, indokolt tehát hangsúlyt fektetni rá. Csakúgy, mint a kutya saját megbetegedéseinek megelőzésére, melyek közül tucatnyi fertőző kórok ellen jól felkészíthető a kutya immunrendszere különböző egyéb védőoltásokkal.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése