2012. június 13., szerda

Állatvédelemről (nemcsak) gyermekeknek

  Aki állatvédelemben dolgozik napokat, heteket tudna erről a témáról beszélni, ezért is nehéz a gyermekeknek egy olyan előadást összeállítani, ami a legfontosabb témákat és problémákat érinti, úgy, hogy az számukra még érdekes és izgalmas is legyen.
  De kezdjük talán az elején.
  Mégis mitől kell megvédeni az állatokat? - hangzik el az első kérdés a gyermekeknek, akik az elhangzott válaszok alapján szerencsére még az élet negatív oldalával nem találkoztak. A válaszok alapján azonban kezdenek rájönni, hogy bizony az állatokat is védeni kell. És ki és mi teszi ezt meg? Természetesen az állatvédők, mint például a Herman Ottó Magyar Országos Állat- és Természetvédő Egyesület és van nekünk egy állatvédelmi törvényünk is, ami kimondja, hogy az állat bántalmazása, elhagyása bizony bűncselekménynek minősül, ami akár börtönbüntetéssel is büntethető!
  Az állatvédelem alapvető problémáját egy tanulságos játék segítségével mutatjuk be. Ki szereti a kiskutyákat? - teszem fel a kérdést, mire az összes kéz a magasba emelkedik. Mivel szeretjük a kiskutyákat, ezért akkor az a célunk, hogy minél több szülessen? A válaszok vegyesek, ezért egy játékra hívom őket, amiben Marika néni gyönyörű, ámde kissé neveletlen Lizi kutyusa lesz a főszereplő:

  Lizi, a gyönyörű, ámde kissé neveletlen kislány kutya boldogan éldegélt Marika nénivel. Volt egy nagy kertje, enni, inni kapott, a gazdája nagyon szerette őt. Azonban bár Lizi, ahogy korábban már említettük gyönyörű volt, ámde kissé neveletlen, így Marika néni lyukas kerítésén gyakran kiszökött és csavargott a környéken. Tudva levő, hogy egy kislány kutyának évente kétszer születhetnek kiskutyái. Hát ennek a Lizinek, a gyönyörű, ámde kissé neveletlen kislány kutyának is született egyszer csak 6 kiskutyája. Marika néni mit tehetett mást, mint gazdit keresett nekik. Ki lenne Lizi kutyus kölykeinek a gazdája? - a kis kinyomtatott kölyökkutyákért minden gyermek felrakja a kezét. A 6 kiskutyát kiosztom köztük. Eltelt fél év és mi történt? Ismét született 6 kiskutyája....amit szintén kiosztok a gyermekek között. Azonban mi fog történni egy idő után, a gyermekek döbbenten tapasztalják meg, hogy Lizinek, a gyönyörű, ámde kissé neveletlen kislány kutyának megint születtek kölykei, de már mindenki kezében ott egy kölyök, így nincs gazdijelölt, aki be tudná fogadni őket és hát két kutyusa senkinek sem lehet, mert mint tudva levő minden kerületnek, városnak van egy ebtartási rendelete, ami jelen esetben, nekünk előírja, hogy ebben az osztályban mindenkinek csak egy kutyája lehet.


  A hoppon maradt kiskutyákkal vajon mi történhet? Az elhangzó kérdés után sorba vesszük a lehetőségeket:
Ha Marika néni nagyon gonosz lenne – és sajnos van elég gonosz ember – akkor kirakja őket az utcára. Mi történhet az utcán egy kutyával? Elüthetik, éhen halhat, bánthatják és sajnos gyakran elpusztulnak....tehát nem sok esélye van az életben maradásra.
Ki az, aki befogja a kóbor kutyákat? A gyepmester feladata, hogy ha valaki kóbor kutyát lát, akkor felhívja és akkor ő kimegy érte autóval, megfogja, beteszi a kocsijába és beviszi a gyepmesteri telepre. A gyepmesteri telepen a kutya biztonságban van, enni, inni kap és mivel a legtöbb helyen lefényképezik és felrakják őket az internetre, így esélye van, hogy a gazdája rátaláljon vagy akár új gazdit találjon magának. Tudni kell azonban, hogy a gyepmesteri telep köteles minden kutyát fogadni. Mit is jelent ez? Ha van 80 kutyára férőhelye, akkor ha egy 81-diket akarnának beadni, akkor bizony helyet kell csinálnia. Hogy tud helyet csinálni? Hát sajnos nem máshogy, minthogy a régóta bent lévő kutyák közül egyet elaltat...és ez a különbség a menhely és a gyepmesteri telep között.
  Ha Marika néninek ugyanis szerencséje van, akkor a kiskutyákat be tudja adni egy menhelyre. A menhelyen azonban általában nem altatnak, így viszont mi történik egy idő után? Megtelik! - hangzik kórusban a válasz. Igen, tehát csak akkor tudnak kutyát fogadni, ha egy kutyus gazdára talált közülük.
A kezembe maradt kiskutyákra ezek szerint nem vár túl szép jövő: utcára kerülhetnek, ahol valószínűleg elpusztulnak, gyepmesteri telepre kerülhetnek, ahol elaltathatják őket vagy menhelyre kerülhetnek, ahol ugyan mindent megkapnak, de ki tudja mikor fogadják őket örökbe és hát a menhely sohasem pótolhatja egy állat számára a szerető otthont.

  Na, de várjunk csak! Mi van, azokkal a kutyusokkal, akiket kiosztottam nektek? Mielőtt elfogadtátok őket, alaposan végiggondoltátok, hogy tudtok-e róluk gondoskodni? Lássuk csak elsőként, hogy közületek kinek van egyáltalán otthon kutyája? A gyermekek közel egyharmada teszi csak fel a kezét. Ajaj, akkor ezek szerint a többieknek a szülei nem engedik, hogy kutyájuk legyen vagy olyan életkörülményeitek vannak, hogy nem teszik lehetővé a kutyatartást....tehát szegény kiskutyákat most tőletek mind visszakérhetném és az eddig kezemben lévők közé tehetném, akikre tudjuk, hogy milyen sors vár.
De ha már itt tartunk, szedjük csak gyorsan össze, hogy miket kell átgondolni, ha kutyát szeretnénk?
Ti most hány évesek vagytok? És hány évesek lesztek 15 év múlva? Húha, az még nagyon messze van. Hát a kutyus, amit most magatokhoz vettetek kb. ennyi ideig fog élni. Végig gondoltátok, hogy tudtok-e róla ennyi ideig gondoskodni?
Egy kutya, de beszélhetünk itt bármilyen állatról bizony rengeteg pénzbe kerül: felszerelések, élelem, éves kötelező oltás/féreghajtás és ha beteg az állat, akkor bizony állatorvoshoz kell vinni. Tudjátok-e ezeket a költségeket mind állni?
Lesz-e elég időtök és türelmetek vele foglalkozni? Ahogy tőletek sem várták el, hogy születésetek után rögtön írni, olvasni tudjatok, úgy a kutyától sem várhatjátok el, hogy szépen viselkedjen - ne ugráljon fel, ne húzza a pórázt – ha ezt nem tanítottátok meg neki. Egy lakásban élő kutyát naponta jobb esetben háromszor le kell vinni megsétáltatni. Gondoljatok bele! Minden egyes nap, ha esik, ha fúj reggel iskola előtt, iskola után és lefekvés előtt is el kell mennetek vele sétálni. Azért ez nagyon sok idő! De nemcsak a lakáskutyákat kell elvinni sétálni, hanem a kerti kutyák is igénylik a rendszeres mozgást. Igen, de a mi kutyusunknak egy hatalmas kertje van, akkor is kell vinni sétálni? - teszi fel a kérdést egy kislány. Ha titeket tegyük fel, hogy akár csak egy hétig is bezárnának az iskolába, ami azért elég nagy, nem akarnátok kimenni? Dehogyis nem! - hangzik az egybehangzó válasz. Látjátok, a kerti kutyáknak ugyanúgy szükségük van, hogy a kerten kívül is szaglászhassanak, találkozzanak más kutyákkal, emberekkel.
Végig kell gondolni azt is, hogy ha reggel 7-kor eljöttök az iskolába/óvodába és egész nap nincs otthon senki, csak este érkeztek haza, akkor bizony nem tudjátok levinni a lakáskutyátokat, így sajnos nem tudtok kutyát vállalni lakásban.
És mit fogtok csinálni vele, ha nyaralni mentek? Bizony ez sem elhanyagolható kérdés, mert sajnos rengeteg kutya ekkor kerül az utcára, amikor a gazdi nem tud vele ilyenkor mit kezdeni.
Akkor én szeretném visszaadni a kis Lizit! Én nem tudnék róla megfelelően gondoskodni - töri meg a csendet egy apró kisfiú, miközben nyújtja vissza a kinyomtatott kiskutyát. Meghatottan mosolygok rá: Ha minden ember ilyen felelősségteljes lenne, akkor nem tartanánk itt, ahol ma vagyunk! Tapasztalatok alapján az állatot vállalók közel fele nem gondolja át, hogy mit vállal és mivel jár egy állat magához vétele. Ilyenkor ismét az utcára, gyepmesteri telepre vagy jobbik esetben menhelyre kerülnek a kutyák, ahonnan vagy új, boldog élet kezdődik számukra vagy, pedig a pusztulás. Van azonban olyan is, hogy valaki bár nem gondoskodik az állatról, de mégis megtartja. Nézzük csak mi történhet ilyenkor? Az első dián egy kennelbe zárt, csontsovány kutya látszik, a másodikon egy kiskutya hatalmas láncra kötve, a harmadikon, pedig egy zsinórral kikötött kutya látszik, ami körül minden csupa piszok – a gyermekek elszörnyedve nézik meg ezeket a képeket. Egyszóval egy állat magunkhoz vétele komoly felelősség!

  Az előbb átbeszéltünk rengeteg mindent és ahogy látjátok rengeteg kiskutya maradt a kezemben gazdi nélkül. Meg tudnátok mondani, hogy mi volt itt az alapvető probléma? Ugye volt nekünk egy Lizi, gyönyörű, ámde kissé neveletlen kislány kutyusunk...neki jó gazdija volt? Enni, inni adott neki a gazdája és szerette őt? Igen! - hangzik kórusban a válasz. És mi történt Lizi, a gyönyörű, ámde kissé neveletlen kislány kutyussal? És a kivetítőn beúszik 6 kiskutya, mire a gyermekek együtt kiabálják: született 6 kiskutyája....és aztán? Előjön ismét 6 kiskutya: még 6 kiskutya...és aztán? Még 6! Még 6! Még 6! Még 6! Még, még, még....És minden kiskutyának lett gazdija? NEM! Akkor mi lett volna itt a megoldás? Ha nem születik ennyi kiskutya, ugye? Marika néninek ennek érdekében mit kellett volna tennie? Meg kellett volna akadályozni, hogy kiskutyák szülessenek. Hogyan lehetséges ez? Ivartalanítással – feleli egy barna hajú kislány. Nagyon jó! Marika néninek 2 lehetősége lett volna: vagy vigyáz Lizi kutyusra, hogy ne szökjön ki vagy ivartalaníttatja, hogy ne lehessen többé kiskutyája. De mi is az az ivartalanítás? Volt-e közületek olyan, akit már műtöttek, akár kiszedték a manduláját vagy a vakbeletét? Nahát az ivartalanítás is egy műtét, ami után már nem lesznek kiskutyái Lizinek, a gyönyörű, ámde kissé neveletlen kislány kutyának.

  Még mindig sokatoknál van Lizi kutyus kölyke. Ti már ugye ellátogattatok a menhelyünkre és ott rengeteg kutyust láttatok a kennelekben. Hát akkor most velük mi lesz? Ti már nem tudjátok őket örökbefogadni, pedig szegények közül vannak olyanok is, akik akár már több éve várnak gazdira, de ti gyorsan örökbe fogadtátok Lizi kutyus kölykeit. Ha Marika néni megakadályozza, hogy Lizi kutyusnak kölykei szülessenek, akkor most talán közülük néhányat örökbe tudtatok volna fogadni...látjátok már miért nagyon fontos, hogy ne szülessen, annyi kiskutya?
És ki tudja megakadályozni, hogy a kutyájának kiskutyái szülessenek? Az állatvédők? NEM! Hát akkor? A gazda – hangzik el a jó válasz. Pontosan!
Az állatvédelem a Ti kezetekben van! 
  Nagyon fontos, hogy elsősorban minden gazda tud, azért tenni, hogy ne legyen annyi szerencsétlen sorsú állat az országban.
Az állatvédelem a TE kezedben van,
1, Amikor élete végéig vigyázol rá és gondoskodsz róla.
  Megbeszéltük ugye, milyen fontos, hogy alaposan átgondoljuk még az állatvállalás előtt, hogy képesek leszünk-e gondoskodni róla. Szerintetek helyes állatot ajándékba adni? Nem, mert akkor őt váratlanul éri és nem tudja ezeket végiggondolni – hangzik el a megfelelő válasz.
A gondos gazdi dolga még, hogy előrelátó legyen és ha elveszne a kutyája, akkor mindent megtegyen, hogy gyorsan egymásra találjanak. Ezért fontos, hogy tegyen a kutyája nyakörvére névbilétát, amin legalább a telefonszáma rajta van vagy mikrochippel ellássa. Valaki tudja-e, hogy mi az a mikrochip? Meglepő módon érkezik a jó válasz: a mikrochip egy kis tárgy, amit a kutyák bőre alá ültetnek be és egy leolvasó segítségével meg tudják mondani a gazda adatait. Miért jobb, mint a névbiléta? Mert nem tud elveszni – hangzik el több irányból is a jó válasz. Pontosan! Ha elveszik a kutya és elviszik egy állatorvoshoz, bekerül egy gyepmesteri telepre vagy menhelyre, akkor az első, hogy mikrochipet keresnek benne. Ha van, akkor a leolvasott kód segítségével egy számítógépes adatbázis kiadja a gazda adatait és kb. 2 perc alatt tudnak minket értesíteni.
Na és mikor kell még nagyon vigyáznom a kutyámra? Tudjátok-e, hogy mitől félnek nagyon a kutyák? A petárdázástól – mondják többen egyszerre és már mesélik is többen, hogy az ő kutyájuk is elveszett szilveszterkor vagy éppen, hogy beengedték a lakásba, mert annyira félt. Egy gondos gazdi a petárdázok ideje alatt nagyon odafigyel kedvencére, hogy biztonságos helyen legyen és ne tudjon önkívületlen állapotban világgá szaladni. A tapasztalat sajnos az, hogy szilveszterkor kb. 3-4szer annyi kutya veszik el, mint egy átlagos hónapban és sajnos sokuk sohasem kerül elő.
Mikor vagyok még gondos gazdi? Tegyük fel, hogy eddig kertes házban laktam, de most lakásba költözöm és van egy nagy kuvasz kutyám, akit nem tudok magammal vinni. Ilyenkor mikor vagyok jó gazda? Ha megbízok valakit, hogy etesse! - mondja lelkesen egy copfos kislány. És szerinted boldog lesz az a kutya, ha egy üres telken, egyedül van és csak inni, enni járnak ki hozzá? Nem – látja be szomorúan. Hát akkor? Ha új gazdit keresek neki – hangzik el most már a valóban jó válasz. Helyes! Nagyon fontos, hogy ha olyan helyzet áll elő, hogy ti már nem tudtok róla gondoskodni, akkor idejében keressetek számára új gazdit! Sajnos rengetegen telefonálnak nekünk, hogy holnap költöznek és nem tudnak a kutyájukkal mit csinálni....hát ilyenkor már mi sem tudunk sokat segíteni, ezért előre gondoskodni kell az ő sorsáról is.

Az állatvédelem a TE kezedben van,
2, Amikor menhelyről fogadsz örökbe.
  Itt nem is igazából a menhelyi örökbefogadást szeretnénk kihangsúlyozni, hanem, hogy jó helyről válasszatok magatoknak kutyát. Honnan tudunk kutyát szerezni magunknak? Hát menhelyről vagy tenyésztőtől. A kivetítőn 4 felnőtt kutyát vetítek ki a gyermekeknek és kérdezem meg mindegyiknél: Ez szép kutya? IGEN! És milyen fajta? Golden retriever, német juhászkutya, magyar vizsla...na és a negyedik? Valami juhász kutya...én tudom, tudom – hangzik el a teremből több felől, miközben nagyban vakarják a fejüket, hogy eszükbe jusson. Segítek nektek és elárulom, hogy az utolsó kutyus Csitri, aki egy keverék kutya. Ahogy látjátok semmivel sem csúnyább, mint az előző kutyák, viszont nagyon különleges, mert egyetlen egy van belőle, egy és megismételhetetlen.
Nézzük csak meg gyorsan, hogy mik lehetnek a menhelyi kutyák előnyei?
Ha idősebb kutyát választunk (pl. 6 hónapos kor fölött), akkor már ismerjük az alaptermészetét, míg egy kölyökkutyából bármi lehet. Mondok egy példát, hogy jobban megértsétek. Mondjuk azért szeretettek volna kutyát, hogy sokat kiránduljatok és biciklizzetek vele, de amikor felnő egy lusta, kis mozgásigényű kutya lesz belőle vagy fordítva, míg ha felnőtt kutyát választotok, akkor már ezeket látjátok, hogy mennyire felel meg a ti elvárásaitoknak.
Egy kiskutya azonnal szobatiszta? NEM! És gyakran előfordul, hogy széttép, szétrág holmikat? IGEN! És, hogy titeket harapdál? IGEN! Nahát, egy felnőtt, kifejlett kutya ezekre már sokkal kevésbé hajlamos.
A menhelyi kutyákról elmondható, hogy általánosságban egészségesebbek, mint fajtatiszta társaik.
A menhelyi kutyák hálásak, mivel ismerik már az élet rossz oldalát, így van viszonyítási alapjuk, hogy most milyen jó dolguk van és minden jó szóért hálásak lesznek nektek. Egyáltalán nem igaz, hogy egy felnőtt kutya már nem tud alkalmazkodni új családjához.
És végül nagyon fontos, hogy ezzel 2 életet is megmentetek: egyet, akit örökbefogadtok és egyet, akit a helyére tudnak fogadni.
De azért nézzünk meg néhány hátrányukat is:
-kölyök kutyánál nem mindig tudjuk pontosan, hogy mekkorára fognak megnőni.
-Felnőtt kutyák között van olyan, akik már rendkívül sok mindent megéltek és bizony hozzájuk rendkívül sok türelem és szeretet kell, hogy be tudjanak illeszkedni. Azonban bármilyen viselkedési problémájuk van, az esetek 99%-ában nem ők tehetnek róla, hanem az előző gazdájuk, aki nem foglalkozott velük vagy ha igen, akkor nem jól.

  És most szeretnék veletek egy tesztet csinálni! Hát a fehér kutyust ki vinné haza? A csoport több, mint fele azonnal felteszi a kezét. Hát a feketét? Néhány kéz jelenik csak meg. És a fekete-csert? Kicsit többen jelentkeznek, mint az előbb. Gratulálok, a teszten hibátlanul mentetek át. Elárulok nektek egy nagy titkot...létezik egy olyan, hogy fekete kutyák átka! Senki nem tudja, hogy miért, de az emberek sajnos nem szívesen fogadják örökbe a fekete kutyákat. Ebből a három kiskutyából is először a fehér, aztán a fekete-cser és végül hosszú idő után a fekete kiskutya talált gazdára, pedig ugyanolyan aranyos és kedves volt, mint a testvérei. Én most arra kérlek titeket, hogy ezt az átkot próbáljuk meg együtt megtörni és ha nagyok lesztek és menhelyről szeretnétek kutyát örökbefogadni, akkor emlékezzetek erre és a fekete kutyusokat is ugyanúgy nézzétek meg, mint a színeseket, mert sajnos sokan észre sem veszik őket!
A következő, hogy tenyésztőtől (?) fajtatiszta (?) kutyát. Tudnotok kell, hogy sajnos nem minden tenyésztő az, aki annak mondja magát és nem minden kutya fajtatiszta, akiről azt állítják, hogy fajtatiszta. Előfordult olyan, hogy valaki megvett egy golden retrievert, de amint felnőtt, kiderült, hogy törpe lábú és egyáltalán nem is fajtatiszta, de kölyökként teljesen úgy nézett ki, mintha az lenne.
  Arra szeretnélek titeket kérni, hogy ha fajtatiszta kutyát szeretnétek, akkor sohase kizárólag küllem alapján válasszátok meg, hogy melyiket. Ha például inkább otthonülősök vagytok, akkor ne válasszatok egy nagy mozgásigényű kutyát, mert lehet, hogy darabokra fogja szedni a lakást, mert nem tudja kimozognia magát...fontos tehát, hogy tulajdonságokban hozzátok illő kutyát válasszatok és csak utána jöhet a külleme.
Nagyon fontos, hogy tenyésztőtől vásároljátok meg a kölyköt és ne szaporítótól. Ki az, aki hallotta már ezt a szót, hogy szaporító? Néma csend a terembe. Mindkettő eladó kiskutyákat árul, azonban a céljuk teljesen más. Míg a tenyésztő jó gazdit szeretne találni a kölykeinek és azt szeretné, hogy egészséges, hosszú életűek legyenek, addig a szaporító egyetlen célja, hogy minél több pénzt szerezzen és nem érdekli, hogy a kiskutya egészséges lesz-e vagy akár 1 hét múlva elpusztul-e az új gazdánál. Azonban az elkülönítésük egyáltalán nem ilyen egyszerű, ugyanis mindketten ugyanúgy hirdetik magukat. Most adok nektek néhány támpontot, hogy mégis honnan tudjátok eldönteni, hogy az illető tenyésztő-e vagy szaporító:
  A tenyésztőnél a kiskutyák családias környezetben vannak és általában minden gazdijelöltet jól kifaggatnak, hogy valóban jó helyre kerül-e a kutyájuk...sőt előfordulhat az is, hogy azt mondja: Sajnálom, de önnek nem javaslom ezt a fajtát. A tenyésztő mindig ad törzskönyvet és oltási könyvet a kiskutyákhoz. De mi is az a törzskönyv? A törzskönyv igazolja, hogy a kölyökkutya apja és anyja is fajtatiszta volt, enélkül garantálni nem lehet, hogy valóban fajtatiszta-e az a kutya, amit elhoztunk.
  Ezzel szemben a szaporító általában meg sem mutatja az almot, csak kihoz egy kiskutyát és a kezünkbe nyomja. Ő nem akar rólunk semmi sem megtudni, csak azt, hogy megvesszük-e tőle a kiskutyát és ennek érdekében mindent elkövet, egyenesen ránk akarja sózni. Törzskönyvet és oltási könyvet nem ad a kölyökhöz, így oltás hiányában gyakran előfordul, hogy azok néhány hét után elpusztulnak vagy ugyan olcsón meg tudtuk venni, de utána több százezer forintot ráköltünk a gyógykezelésére és még akkor sem biztos, hogy életben marad vagy egészséges életet tud-e élni élete végéig. Ne dőljetek be annak sem, ha közli, hogy majd postán küldi a törzskönyvet és az oltási könyvet, mert csak hazudnak!
  Remélem most már számotokra is világos, hogy miért fontos jó tenyésztőtől kiskutyát vásárolni, hogy biztosak lehessetek benne, hogy fajtatiszta, egészséges kutyátok lesz. Tehát én most arra kérlek titeket, hogy vagy mentsetek meg egy életet és fogadjatok örökbe kutyát menhelyről vagy vegyetek fajtatisztát tenyésztőtől, de sohase dőljetek be a szaporítóknak. Ha előbb-utóbb mindenki tudni fogja ezeket és nem vesz tőlük kutyát, akkor keresnek maguknak más jövedelmezőbb üzletet és nem a kutyákban tesznek kárt.
Az állatvédelem a TE kezedben van,
3. Amikor ivartalaníttatod kedvencedet,
  Lizi kutyus kapcsán az ivartalanítás már szóba került és megbeszéltük, hogy az ivartalanítás egy műtét, ami a kislány kutyának egy életen át megakadályozza, hogy kiskutyái szülessenek. Tudnotok kell, hogy jelenleg az országban közel kétszer annyi kutya születik, mint amennyi gondos gazdijelölt van. És mi lesz azokkal a kutyákkal, akiknek nem jut gazda? Elpusztulnak! Elaltatják őket! - érkeznek a szomorú helyes válaszok.
Jelenleg az ivartalanítási árak 20.000 és 40.000 Ft körül mozognak, ami elsőre soknak tűnik, de szerintetek mennyibe kerül Lizi kutyus kölykeinek az etetése, állatorvosi ellátása? Sokkal többe! - kiabálják be kórusba. Bizony, az ivartalanítás ennél sokkal olcsóbb és egy életre szól.
Az ivartalanítással kapcsolatban sajnos nagyon sok tévhit is van. Ezek közül összeszedtem nektek néhányat:
meg kell várni, míg egyszer születnek kiskutyái. Ez nem igaz, a legideálisabb kor az ivartalanításra a 6-7 hónapos kor.
El fog hízni. Ez nem igaz. Fifi kutyus, aki elkísért engem szerintetek kövér? NEM! Hát, bizony, hogy nem, pedig ivartalanított. Az ivartalanítás után kicsit jobban oda kell figyelni és kevesebb eledelt kell neki adni és akkor nem fog elhízni.
Majd találok a kölyköknek gazdát. Lizi, a gyönyörű, ámde kissé neveletlen kislány kutya összes kölykének sikerült gazdit találnunk? NEM! Hát, bizony egyáltalán nem könnyű jó gazdit találni a kiskutyáknak.
Az állatvédelem a TE kezedben van,
4, Amikor odafigyelsz, hogy másoknak ne okozz bosszúságot.
  Egy felmérés szerint 10 emberből 3 szereti a kutyákat, 5 közömbös és 2 mindennel irtaná őket. Fontos tisztában lennetek vele, hogy nem mindenki szereti a kutyákat és bizony rájuk is tekintettel kell lennünk és tiszteletben kell tartanunk. Minimum kutyánk után szedjük össze a kutyakakit, mert hát senki sem szereti, ha belelép. Figyeljünk oda, hogy ha sétálni visszük a kutyánkat, akkor ne ugráljon fel senkire, ne zavarjon meg másokat és legfőképpen ne hagyjuk, ne engedjük ki a közterületre felügyelet nélkül.

Az állatvédelem a TE kezedben van,
5, Amikor támogatod az állatvédő szervezeteket.
  Sokan azt hiszik, hogy az állatvédő szervezetek csak örökbefogadással vagy pénzzel lehet támogatni, holott még rengeteg lehetőség van máshogy is segíteni. Akár tárgyi adománnyal (felszerelés, táp) vagy önkéntes munkával. Ha ti is elmúltuk 16 évesek, akkor jöhettek hozzánk kutyát sétáltatni vagy éppen rendezvényen szórólapot osztani vagy kutyára vigyázni.
És végül 6. pontként ahogy én elmondtam ezt nektek, arra kérlek titeket, hogy ti is mondjátok el a családtagjaitoknak, az osztálytársaitoknak és a barátaitoknak, hogy minél több ember gondos és felelősségteljes gazdi legyen.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése