A kutya egészsége szempontjából „ideális" testtömeg kiegyenlített táplálással állítható be.
A kanoknál persze előfordulhat, hogy jóval súlyosabbak az itt megadott értékeknél.
A helyes táplálás első számú alapelve:
-a kutya nem arra való, hogy „hasznosítsa" az asztali maradékokat és a konyhai hulladékot.
A szükséges táplálék mennyisége testtömegtől, életkortól és egészségi állapottól függ.
Felnőtt kutya esetén testkilogrammonként iOO 120 kilo-joule (kb. 75 kilokalória) energiaigénnyel számolunk.
Fiatal állatok, vemhes nőslények és munkakutyák ennél jóval több energiát igényelnek.
Hevesebb vérmérsékletű, kis testű, rövid szőrű és vékony bőrű állatok energiaigénye szintén magasabb.
Szabad ég alatt, kennelben tartott kutyáknak több energiára van szükségük, mint a keveset mozgó, hosszú szőrű, elhájasodott, fűtött lakásban élő fajtársaiknak.
A gyárilag készített tápok összetételét a csomagoláson is feltüntetik.
Ezeket a tápokat tudományos ismeretek alapján, szakemberek állítják össze, ezért minden, a kutya számára életfontosságú tápanyag megtalálható bennük.
Az ilyen tápokkal mindenekelőtt időt takarítunk meg, és utazáskor is kényelmesebb a dobozból etetni.
A gyári tápok magas nedvességtartalmú, dobozos kutyaeledel vagy csökkentett víztartalmú, száraz tápok formájában kaphatóak.
Ez utóbbi nem adható nagyobb mennyiségben, mint a napi táplálékadag 1/4-e. Száraz tápok etetésekor a megnövekedett vízigényről sem szabad megfeledkeznünk.
Készen kapható macskaeledeleket ne adjunk kutyánknak, mert a macskatápok tápanyag-koncentrációja túl magas a kutyáknak.
Amennyiben saját magunk készítjük el kutyánk táplálékát, aranyszabályként fogadjuk meg: mindig főzzük meg a húsféléket, mert a nyers hús az ember és a kutya számára is veszélyes fertőzések forrása lehet: vírusokat, baktériumokat, galandféreglárvákat tartalmazhat.
Nyers sertéshússal terjed a kutyákra halálos - emberre nem veszélyes - Aujeszky-betegség vírusa.
A nyers hús pl. marha(bendő)- vagy baromfihús szalmonellákkal lehet fertőzött.
Fennáll a veszély, hogy egy egészséges, jó ellenálló képességű kutya -bár nem beteg-, de üríti a kórokozókat és anélkül, hogy észrevennénk, folyamatosan baktériumokkal szennyezi környezetét, környezetünket.
Főzéssel nem csak a mikroszkopikus méretű kórokozókat, de a galandférgek hólyaglárváit is el tudjuk pusztítani.
A napi táplálékadag mintegy kétharmad részben húsból áll: törpe fajtáknál 100 grammnál kevesebb hús is elegendő, nagy testű fajtáknál ezzel szemben a 2 kg-ot is elérheti a napi húsadag.
Ehhez a húsmennyiséghez adjunk, a napi táplálékadag 1/3-át kitevő mennyiségben, forrázott zabpelyhet, főtt rizst vagy egyéb szénhidrátokban és rostokban dús élelmiszert, melyek serkentőleg hatnak a bélmozgásokra.
Vitamin forrásként sárgarépával, zöldsalátával és egyéb zöldségfélékkel egészítsük ki a fenti keveréket. Ne adjunk kutyának káposztaféléket, felfúvódást okoznak.
Hasonlóan tartózkodjunk a hüvelyesek adásától is, egészben, szétrágás nélkül lenyelve ugyanis nagyon nehezen emészthetőek.
Ha otthon kizárólag csak kutyánknak főzünk, vagyis semmilyen maradékot nem keverünk kedvencünk táplálékába, akkor egy csipet sót is adjunk a keverékhez.
Amennyiben ebéd, vacsora vagy egyéb maradékokat, tésztát, krumplit is kap a kutya, akkor nincs szükség só kiegészítésre, a túlfűszerezett táplálék károsíthatja az amúgy is érzékeny veséket.
A falatonként adott kolbászfélék, sonkavég vagy asztali húsmaradékok ugyanezen okból károsak kedvencünk egészségére.
Fehérjeforrásként etethetünk húst, fejhúst, szívet-fiatal kutyáknak ne túl sokat - májat és lépet - nyersen etetve hasmenést okozhatnak, és feketére színezik a bélsarat-, vesét, halat, ez utóbbit mindig főzzük meg; ne etessünk semmiféle füstölt halkészítményt.
Ballasztanyagokban gazdagabb, ugyanakkor tápanyagokban szegényebb a tüdő, a tőgy, a bendő, a gége; ezeket ásványi anyagokkal és vitaminokkal ki kell egészíteni.
Ilyen húsrészeket túlsúlyos, elhízott állatoknak célszerű adni: a gyomrot megtöltve hatásosan csillapítják az éhségérzetet; fiatal és vemhes állatok táplálására ugyanakkor nem alkalmasak. Lóhús adásakor a főzőlevet ne adjuk a kutyának, mert hasmenést okozhat.
Jól emészthető fehérjeforrás a túró is. Nyers tejet ne adjunk, mert hasmenést okozhat; adhatunk viszont heti egy-két alkalommal egy-egy tojást.
Egészséges kutyának nem jelent gondot a növényi vagy állati zsiradékok megemésztése.
Fiatal állatok számára életfontosságú a táplálék ásványi sókkal, vitaminokkal és nyomelemekkel történő kiegészítése.
E célra kifejezetten kutyák számára gyártott táplálék kiegészítők kaphatóak.Ne adjunk kutyánknak embergyógyászatban használt kalciumkészítményeket, mert a kalcium és a foszfor egymáshoz viszonyított aránya nem felel meg a húsevő állatok élettani igényeinek.
Csontok adásával legyünk óvatosak, soha ne adjunk kutyánknak szilánkosan törő csöves csontokat - baromfi, vad -, és gerincdarabokat (karaj).
Nyelőcsősérülésektől kezdve a súlyos vég-béleltömődésig számos problémát okozhatnak az ilyen csontok, sőt a haláleset sem ritka.
Aligha van olyan állatorvos, aki ne találkozott volna még ilyen esetekkel.
Fiatal és idős állatoknak, 6-8 éves kortól ezért egyáltalán nem adunk csontot.
Játék és fogtisztogatás céljából jól beváltak a bőrből készült játékcsontok.
Az etetések gyakoriságával kapcsolatban a következők érvényesek: 6 hónapos korig naponta háromszor,
ezt követően 12-14 hónapos korig naponta kétszer, az ennél idősebb kutyákat pedig naponta egyszer etessük, mindig ugyanabban az időben.
Ne szoktassuk rá kedvencünket a napközben adott finom falatokra, különben minden alkalommal, amikor látja, hogy a gazdi eszik, „alamizsnáért" fog könyörögni és az ünnepi asztalnál ülő vendégeinket sem hagyja békén.
Nagytestű, gyomorcsavarodásra hajlamos kutyáknak mindazonáltal ajánlatos naponta kétszer arányosan kevesebbet adni, mert az üres vagy túlságosan telt gyomor könnyebben megcsavarodik, ami nemritkán az állat elhullását okozza.
Elhízott kutyáknál a hét egy napját kievezhetjük böjti nappá.
Az elhízás, a kövérség megrövidíti a kutya életét, megterheli a szívet, a vérkeringést és a légzőszerveket, zavarokat okozhat a máj és a bőr működésében, gyengíti továbbá az általános ellenálló képességét és növeli a műtéti beavatkozások kockázatát.
Ritka, hogy az elhízás hátterében valamilyen hormonális zavar áll - a pajzsmirigy vagy a vesekéreg
állományának megbetegedése -, szinte minden esetben egyszerűen arról van szó, hogy a kutya túl sokat kap enni(!).
A táplálkozási eredetű elhízás kezeléséhez szilárd eltökéltségre és kitartó következetességre van szükség a kutyatartó részéről.
A fogyókúra első lépése, hogy megállapítjuk az adott fajtára vonatkozó ideális testtömeget.
Ezt követően a táplálék energiatartalmát a szokásos 60%-ára csökkentjük, és a napi adagot felosztva,
3-4 alkalommal etetünk.
Mindeközben ne feledkezzünk meg arról, hogy a kutya eleget mozogjon.
A fogyókúrás táp energiatartalma akkor megfelelő, ha a heti súlycsökkenés eléri a fél kilót; kis testű fajtáknál ez természetesen - arányosan - sokkal kevesebb.
A normál testtömeg elérése hetekig, hónapokig is eltarthat.
Fogyókúrás célra sovány húsfélék, tüdő, bendő, sovány túró és zöldségfélék ajánlhatóak.
A kúra ideje alatt gondoskodni kell vitamin- és nyomelem kiegészítésről.
Miután a kutya testtömege elérte a normál értéket, fokozatosan térjünk vissza a tényleges szükségletnek megfelelő mennyiség etetésére.
A kutyaeledelek gyártói is segítségére vannak a fogyókúráztató gazdinak: szakboltokban fogyókúrás tápok is kaphatóak.
A sokat mozgó, növekedésben levő, vemhes vagy szoptató állatok energiaigénye magasabb az átlagosnál, adjunk nekik több, élettani szempontból értékesebb húsfélét, növényi zsiradékot és ásványi sót!
Idősebb korban lelassul a szervezet anyagcseréje, és csökken az egyes szervek teljesítőképessége, kutyáknál 8-10 éves kortól figyelhető meg.
Csökken az alapanyagcsere, kevesebbet mozog az állat, ami növeli az elhízás veszélyét, annak minden negatív következményével együtt, vagy éppen ellenkezőleg, az étvágytalanság és az emésztőszervek lecsökkent teljesítményének következményeként alultápláltság alakul ki.
A tápláltsági állapot megítélésében egy jó mérleg segítségére mindig számíthatunk. Az idősebb állatok tápláléka legyen ízletes, könnyen emészthető; a napi adagot 2-3 alkalomra elosztva csökkenthetjük az emésztőrendszer megterhelését.
Fehérjeforrásként kevés, de táplálkozásélettani szempontból értékes, magas fehérjetartalmú húsféléket vagy túrót adunk. Szénhidrátforrásként megfelel a főtt zabpehely, rizs stb.
Főzéskor a tápanyagok egy része alkotóelemeire esik szét, ami javítja felszívódásukat.
Részesítsük előnyben a magas linol-savtartalmú zsiradékokat, a margarint vagy a növényi olajokat.
Nyomelemekkel, vitaminokkal, szükség esetén enzimekkel is ki kell egészíteni kedvencünk táplálékát.
Ez utóbbiakat természetesen állatorvos írja fel.
Az etetőtálat, miután kedvencünk befejezte az evést, függetlenül attól, hogy üres-e vagy van benne, mindig vegyük el, tegyük el olyan helyre, ahol a kutya nem férhet hozzá.
Teli vizes edény azonban mindig legyen előtte.
A fokozott szomjúság betegségre figyelmeztető jel is lehet.
Az elfogyasztott víz mennyisége a táplálék minőségétől, a testi munkától,
a levegő nedvességtartalmától és környezet hőmérsékletétől függ.
A naponta elfogyasztott folyadékmennyiség testtömegkilogrammonként 40-70 ml.
Száraz tápok etetése, szoptatás, sportaktivitás, magas külső hőmérséklet és alacsony páratartalom esetén egészséges állatok is több vizet isznak a megszokottnál.
Kölykök és idős állatok szintén több vizet isznak az átlagnál, a hasmenéses állatokról nem is beszélve.
Csak akkor tudjuk eldönteni, szükség van-e állatorvosi beavatkozásra, ha a betegségekre utaló általános tüneteket mi magunk is idejében fel tudjuk ismerni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése