A hiúz gyors és hatékony ragadozó, amely kordában tartja az erdei növényevők (őz, szarvas, muflon, zerge) elszaporodását. „Munkáját” kiválóan segítik hosszú, gyors futásra és ugrásra egyaránt alkalmas végtagjai, melyek (csakúgy, mint rövid farka és bojtos füle) jól felismerhetővé teszik.
Széles talpaival a havon is kiválóan mozog. Jellegzetes „pofaszakálla” a hallásban segíti, mivel legapróbb neszeket is felerősíti.
A vadászó hiúzok nélkül az erdei növényevők száma könnyen gyorsuló növekedésnek indul. Ennek eredménye a növényzet szinte teljes „tarra rágása”, ami nem csak az erdők felújulását gátolja, de a lágyszárú növényzet és az azon élő állatok létfeltételeit is csökkenti.
A hiúzok selejtezik is a vadállományt, ami annak jobb egészségi állapotát tartja fenn.
A hiúz felbukkanása a Kárpátok magyarországi területein, vagyis az Északi-középhegységben annak köszönhető, hogy a vadászat korlátozása miatt a szlovákiai állomány néhány egyede távolabb is elmerészkedett.
Sajnos nálunk azonban nem találhatók a hiúz számára elengedhetetlen nagy kiterjedésű „vadonok”, ahol a gazdálkodás és a turizmus zavarásaitól védett helyzetben lennének.
A fokozottan védett macskaféle illegális vadászata ugyancsak hozzájárul, hogy a faj létszáma az elmúlt negyedszázad során sem lépte túl a 10-15 egyedet.
A WWF Magyarország korábbi, a nagyragadozók megismerését, megismertetését célzó programjai után elsősorban a megfelel ő élőhelyek létrehozásán keresztül segít a hiúz visszahonosításában.
Célunk, hogy Magyarországon legyenek a hiúzok számára megfelelő, nagy kiterjedésű, háborítatlan erdőterületek.
A hiúz visszatértével nem csak egy, hanem akár sok száz olyan erdei állat- és növényfaj helyzete javulhat, amelyek a természetes állapotú erdőhöz kötődnek.
Jelenleg az Aggteleki Nemzeti Park kutatóival működünk együtt, akik évek óta figyelemmel kísérik a hiúz hazai jelenlétét.
A megfelelő nyomkövető eszközök beszerzése az egyik legfontosabb célkitűzés, mivel a hagyományos nyomkeresés csak télen teszi lehetővé a hiúz megfigyelését.
Rádiótelemetriás nyakörvek, hőkamerák és mozgásérzékelő kamerák nagyban segítenék a munkát. Néhány egyed megjelölése azért is fontos lenne, mert a hiúzra irányuló orvvadászatot felderíthetővé teszi, ami hozzájárulhat e törvényszegő tevékenység visszaszorulásához.
A nemzeti parki szakemberektől rendszeresen kapunk híreket a hiúzok megfigyeléséről.
Reményeink szerint a nagyobb nyilvánosság ráirányítja a figyelmet a faj védelmének fontosságára.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése