2013. augusztus 29., csütörtök

Sikeres beagle mentőakció

A laboratóriumokban a tudomány oltárán feláldozott állatok száma évente eléri a 100 millió egyedet is a világon. Ezek a kísérletek azonban nem az emberiség jövőjét teszik jobbá, sokkal inkább az emberi mohóság kielégítését szolgálják. Kozmetikai készítmények, hadászati kutatások, űrkutatás és még sorolhatnánk azokat a területeket az emberiség életében, melyekhez ártatlan állatokat áldoznak fel nap, mint nap.

A legkedveltebb kísérleti alanyok a kozmetikai ipar oltárán a beagle kutyák. A „tudósok” szerint ezeknek a kutyáknak felel meg leginkább a bőrük a kozmetikai alapanyagok teszteléséhez.

Olaszországban állatvédők egy csoportja drasztikus lépésekre szánták el magukat annak érdekében, hogy megmentsenek több száz kutyát a laboratóriumok fogságából. Tavalyi akciójuk során például szinte szó szerint elrabolták a Green Hill-ben raboskodó kutyákat. 30 kölyköt, majd 2500 kutyát szabadítottak így ki. A hivatalos szervekre is nyomást gyakoroltak, melynek következtében sikerült bezáratni a helyet, és a kutyákat szerető gazdikhoz eljuttatni.

Video a sikeres szabadító akcióról: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=76ex8K3kqCs#!

A világ más pontjain is történnek életmentő akciók. Egy másik ilyen siker történet például a 2013. február 27-én megvalósult példaértékű összefogás. Itt újabb 10 db laborban kísérletekre használt beagle szabadult ki, most éppen Los Angelesben. Ezek a kutyák laboratóriumban töltötték egész életüket, nem éreztek friss levegőt, nem láttak napfényt. Némelyik közülük már több mint 7 éve kísérleti állat volt.

Szívmelengető képek a szabadulás pillanatairól: http://www.youtube.com/watch?v=x1Dc2Wy9bo4&feature=em-uploademail

Jelenleg is zajlik egy szabadító akció melynek keretében 32 db beagle kölyökkutya megmentése a tét.

Olaszországban Veronában az Egészségügyi Minisztérium kérésére a GlaxoSmithKline SpA laboratóriumába 32 db beagle kölykön szándékoznak kegyetlen kísérleteket végrehajtani. A kísérleteket patkányokon, egereken, macskákon és majmokon is végzik. Drogteszteket, vérnyomás, migrén, trombózis és psichikai rendellenességek kutatására végeznek rajtuk teszteket. A beagle kutyákon megpróbálják reprodukálni mesterségesen a szív és koszorúér betegségeket. Mindezeket érzéstelenítés nélkül.

Aki segíteni szeretne, az csatlakozhat a mentőakció petíciójának aláírásához az alábbi linken:

https://www.change.org/it/petizioni/stop-vivisezione-liberate-i-32-beagle?utm_campaign=autopublish&utm_medium=facebook

A kiszabadított állatok megérdemlik, hogy hátralévő életüket szeretetteljes környezetben töltsék el, ezért aki szeretne gondoskodó gazdája lenni egy ilyen nehéz sorsú állatnak megteheti hazánkban is.

Kísérleti állatok örökbefogadása: http://laborosbeagle.blog.hu/tags/%C3%B6r%C3%B6kbefogad%C3%A1s

A szabadítási akciók, és az egyre népesebb számú állatvédők tiltakozásai mintha kezdenék felnyitni az illetékesek szemét is. Hosszú ideje az egyik legnagyobb előre lépés ezeknek a borzalmaknak a megfékezésére a 2013. március 11-én életbe lépett rendelet, mely szerint az EU országaiban betiltották az olyan kozmetikai termékek és összetevők importját és árusítását, melyeket állatokon teszteltek. Évtizedek óta küzdöttek ezért önkéntesek, szimpatizánsok százai szerte a világban.

Ez az irányelv 2013. július 11-től a „kozmetikai” irányelv helyébe lép, amely korábban a magas szintű fogyasztóvédelem biztosításával egyidejűleg lehetővé tette a termékek szabad mozgását. A rendelet rendelkezéseinek célja a fogyasztói egészség védelmének és a fogyasztók tájékoztatásának biztosítása, ügyelve a termékek összetételére és címkézésére. A rendelet továbbá előírja a termékek biztonságának értékelését és az állatkísérletek tilalmát.
Sokan bírálják és megkérdőjelezik ennek a rendeletnek a gyakorlati hasznát, és minden bizonnyal igazuk is van, hiszen számos kiskapu továbbra is létezik majd, amit minden bizonnyal meg is találnak a kozmetikai és egyéb cégek.

Az egyik ilyen kerülő út az állatvédők szerint az, hogy csupán azon termékek forgalmazását tiltják, amelyeknél a késztermékeket tesztelték állatokon. Az állatkísérletek során azonban legtöbbször az összetevők különböző arányú koncentrációinak a káros hatásait vizsgálják, miután ezek megfelelnek a követelményeknek, a készterméknek a vizsgálatára már nincs is szükség. (Veszélyes alkotórészek címtára http://www.organikus.hu/mergezo.php)

Ma azonban még nem érezni ennek a rendeletnek a hatását, hiszen a boltokban csak hosszas keresgélés után találhatunk egy vagy két olyan terméket, amelyen láthatjuk az állatkísérlet mentes termék emblémát. (Galéria: Állatokon nem tesztelt termékeken lévő embléma.) Valójában senki sem tudja megmondani, hogy mely termékek esetében jelenthetjük ki, hogy biztosan nem tesztelték állatokon. A jelölés még nem egységes, számtalan ilyen olyan embléma létezik, melyekről még a boltokban sem tudják megmondani, hogy mit is jelentenek pontosan. A jövőben azonban egyre nagyobb igény mutatkozik az állatkísérlet mentes termékek iránt. Sajnos azonban a kereskedelemben ezt is csak arra használják fel, hogy egy újabb árnövelő reklámfogást kreáljanak a vevők számára. Így a jövőben csak egy szűk réteg engedheti meg magának, hogy olyan terméket vásároljon, melyekhez nem kellett állatokat is feláldozni.  

Használjunk inkább természetes kozmetikumokat, melyek közül sok házi készítésű. Az interneten böngészve hazai gyártók is találhatóak, ahol önkénteseken tesztelik, az egyébként tejesen ártalmatlan összetevőket, gyógynövényeket tartalmazó készítményeket. Ezek között is vannak csillagászati árú termékek, de ha már úgy is áldozunk a szépség oltárán, akkor inkább válasszuk ezeket. (Természetes kozmetikumok házilag: http://lukreciakencei.hu/)

A kísérleti állatok védelmének világnapja, április 24.-én van. Bíbor és lila szalag kitűzésével együtt tiltakozhatunk és emlékezhetünk ezen a napon.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése